Världsungdomsspelen i dagarna 4
2025-06-29
|
Magnus Wickert
Första gången nånsin som det tävlades i fyra dagar i rad. Flera medeldistansgrenar avgjordes redan på torsdagen samtidigt som de flesta Hässelbyare åkte med stor buss ner mot Göteborg. Vi delade buss tillsammans med Spårvägen. Det blev självklart en massa nya personliga rekord och fina resultat på tävlingarna som bjöd på blåsigt väder med både sol och regn. Framför allt ställde vinden till det en hel del i hoppgrenarna där ansatser i ena stunden stämde perfekt för att sen inte stämma alls. I P17 tävlingen mättes vindar mellan -1,8 och +7,9.
Dubbla guld till Olivia Pihl i F17 där nya perset 11,71 även förbättrade det egna klubbbrekordet rejält. På söndagen blev det återigen nytt pb men istället på häck med 13,60. Båda resultaten är under kvalgränserna till EYOF (Ungdoms OS) som går senare i juli.
Fler klubbrekord blev det i de yngre klasserna också. Ellen Wetterstrand kastade hela 27,44 i spjut och blev trea samt förbättrade klubbrekordet med flera meter. Det blev även en fin tredjeplats i kula för Ellen. Maja Dabrowski satte två nya klubbrekord kula 11,44 och diskus 31,88.
Moritz Bruch har sprungit två 400m häck i sitt 16 åriga liv. Båda med nya klubbrekord som följd, nu 57,62 och bäste svensk på tävlingen är ruggigt bra.
Erik Pikkuniemi vann P17 tresteg på nytt pb 13,50 och då lämnade han hela plankan kvar och lite till. Det kommer kunna bli riktigt långt framöver. Erik hade också ett lååångt övertramp i längden som hade varit pers med flera decimeter om det varit godkänt.
På seniorsidan noterade Elias Lind nytt säsongsbästa i kula med 17,07 och Justin Åkesson var snubblande nära att gå under dröm 2 på 800m men fick nöja sig med pb 2,00,20. Tobias Solberg hoppade 4,72 o stav och var tvåa i sin pool på det. I samma gren hade Emelie Beckman två tävlingar på 3.86 och dessutom bra frösök på kvalgränsen till JEM22.
15 årige Victor Herge hade en bra helg med hela fyra finaler på kort häck, lång häck, 80m och längd. Bäst gick det 300m häck där det endast saknades halvsekunden till klubbrekordet. I samma ålder noterade Hugo Klingvall pers i kula och en finfin tredjeplats.
Med en trupp på över 50 aktiva är det svårt att berätta något om alla i en nyhet men du hittar alla resultat nedan via länken. Tävlingsresan är den 25:e vi gör som klubb och bidrar starkt till klubbkänsla och gruppkänsla. Klubben bidrar med resan medan de aktiva står för sin egen logi.
Alla resultat