Tuff inledning på U23-EM i Bergen
2025-07-17
|
Bengt Jansson
Elliot Duvert fick en tuff start på sin tiokamp med 11,30 på 100 m och 6,75 i längdhopp, båda grenarna genomfördes i svag motvind. Han följde upp med 12,52 i kula. I höjdhopp – hans starkaste gren – klarade Elliot 1,97, trots att han tävlade med kortare ansats än normalt.
Dagen avslutades dock positivt: Elliot satte personbästa på 400 m med 49,60.
Efter dag 1 ligger han på nittonde plats av 28 deltagare, med 3 780 poäng inför avslutningen på fredagen.
Nora Lindahl, som var anmäld på både 100 m och 200 m, valde att stå över 100 m. Det komprimerade tidsprogrammet under mästerskapet hade gjort det alltför krävande att dubblera. Hon fokuserar nu helt på 200 m, där hon siktar på att försvara sitt junior-EM-guld från 2023. Försöken avgörs under fredagen.
Julia Håkansson gjorde debut i internationellt mästerskap – med tuffast möjliga utgångsläge. Hennes årsbästa på 13.80 var den svagaste tiden bland de 48 anmälda på 100 m häck.
I det fjärde heatet sprang Julia på innerbanan och fick kämpa i motvind. Det blev tungt hela vägen, och hon slutade åtta i sitt heat på 14,17 i -1,5 m/s.
Nu håller vi tummarna för Elliot i avslutningen av tiokampen – och för Nora Lindahl, som går in i sin paradgren 200 m med start på fredag.
Hemsida U23 EM
ANDERS OLSSON

Tiokampen börjar med 100 meter. Elliot inleder med att göra 11.30 i sin första gren. Foto Deca Text & Bild