Ebba Tulu Chalas kraftprov
2026-09-02
|
Jenny Rudin
Årets svenska mästare i maraton, Ebba Tulu Chala, fullföljer en mycket tuff tävlingsperiod när han på lördag, den 5 september, springer SM i halvmaraton (21,1 km) som avgörs i Helsingborg.
För tre veckor sedan, den 16 augusti, blev Ebba 15:e i maraton vid EM i Birmingham på 2.11.06. Den gångna helgen, lördagen den 29 augusti, slutade Ebba fyra och blev bäste svensk vid Stockholm Halvmarathon på 1.03.50.
Det blir alltså tre krävande lopp i tuff konkurrens på tre veckor.
– Det var starkt av Ebba att göra under 1.04 vid Stockholm Halvmarathon, tycker tränaren Nisse Karlsson, som håller med om att det blir tufft för Ebba att tävla i Helsingborg.
– Ebba vill springa SM för Hässelby, förklarar Nisse.
Under våren har Ebba Tulu Chala besvärats av en fotskada som ännu inte är helt läkt.
– Han har fortfarande känning av fotskadan då och då, men det är hanterbart.
– Förutsättningen för att Ebba skulle våga satsa på att springa två halvmaror bara ett par veckor efter EM-maran var att han återhämtade sig snabbt efter loppet.
– Han kände sig ganska pigg redan ett par dagar efter maratonloppet.

Ebba Tulu Chala när han springer i mål som vinnare i årets adidas Stockholm Marathon. Foto: DECA Text & Bild.
Efter halvmaraton-SM kommer Ebba att ta det lugnt några veckor, vilket han gjort sig förtjänt av.
– Kanske blir det ett utländskt lopp senare i höst.
– Däremot är det frågetecken för terräng-SM. Ebba riskerar att förvärra fotskadan om han springer i spikskor.
Förutom Ebba Tulu Chala tävlar ytterligare två Hässelbyare i halvmaraton-SM – bröderna John och Otto Kingstedt.
Hemsida halvmaraton SM: https://helsingborgmarathon.se/svenska-masterskapen/
ANDERS OLSSON