Se Lag-SM på SVT1 och SVT Play i eftermiddag
2019-06-26
|
Marianne Fricke Stjernström
Hässelby SK tävlar i eftermiddag i Lag-SM på SM-veckan i Malmö. Klubbens herrar möter Ullevi, Spårvägen och Örgryte bland annat, damerna möter Ullevi, Spårvägen, Göta, Växjö och Upsala. Flera landslagsaktiva ställer upp för sina klubbar. Bland annat Angelica Bengtsson (stav).
Förutom Angelica är Michel Tornéus (längd), Daniel Ståhl (diskus), Kalle Berglund (800 m), Charlotta Fougberg (5000 m), Melker Svärd Jakobsson (stav), Lovisa Lindh (1500 m) och Vanessa Kamga (diskus) anmälda för att slåss för sina klubbar.
Här är TV-tiderna:
SVT1
14:15-18:00: Friidrott: Lag-SM
18:35-19:30: Friidrott: Lag-SM
SVT Play
14:15-19:15: Friidrott: Lag-SM
Här är Hässelby SK:s lags startlista och tider:
M 100 m
|
15:15 |
|
|
|
|
|
5 |
Martin Hagberg |
1 |
|
|
M 200 m
|
16:15 |
|
|
|
|
|
4 |
Dennis Forsman |
95 |
|
|
M 400 m
|
18:35 |
|
|
|
|
|
6 |
Gustav Bivstedt |
96 |
|
|
M 800 m
|
16:50 |
|
|
|
|
|
3 |
Anton Persson |
96 |
|
|
M 1500 m
|
18:55 |
|
|
|
|
|
2 |
Gustav Berlin |
95 |
|
|
M 5000 m
|
17:25 |
|
|
|
|
|
6 |
Elmar Engholm |
|
|
|
M 3000 m hinder
|
16:00 |
|
|
|
|
|
4 |
Axel Djurberg |
97 |
|
|
M 110 m häck
|
18:05 |
|
|
|
|
|
1 |
Fredrik Samuelsson |
95 |
|
|
M 400 m häck
|
15:00 |
|
|
|
|
|
2 |
Filip Pestic |
94 |
|
|
M Höjd
|
14:40 |
|
|
|
|
|
3 |
Vincent Arousell |
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
M Stav
|
14:20 |
|
|
|
|
|
1 |
Carl Af Forselles |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
M Längd
|
15:40 |
|
|
|
|
|
5 |
Fredrik Samuelsson |
95 |
|
|
M Tresteg
|
18:05 |
|
|
|
|
|
4 |
Jesper Hellström |
95 |
|
|
M Kula
|
17:55 |
|
|
|
|
|
2 |
Gabriel Heen |
95 |
|
|
M Diskus
|
16:00 |
|
|
|
|
|
1 |
Simon Pettersson |
94 |
|
|
M Slägga
|
14:15 |
|
|
|
|
|
6 |
Patrik Lindstedt |
99 |
|
|
M Spjut
|
17:45 |
|
|
|
|
|
5 |
Jakob Samuelsson |
95 |
|
|
|
|
|
|
|
M 4x100 |
19:15 |
|
|
|
|
|
1 |
Ullevi |
|
|
|
2 |
Växjö |
|
|
|
3 |
Hässelby |
|
|
|
4 |
Spårvägens FK |
|
|
|
5 |
Örgryte IS |
|
|
|
6 |
Hammarby IF |
|
|
|
K 400 m
|
18:25 |
|
|
|
|
|
6 |
Lisa Duffy |
93 |
|
|
K 800 m
|
16:40 |
|
|
|
|
|
3 |
Lovisa Bivstedt |
1 |
|
|
K 1500 m
|
18:45 |
|
|
|
|
|
2 |
Astrid Rosvall |
97 |
|
|
K 5000 m
|
17:00 |
|
|
|
|
|
6 |
Lena Eliasson-Lööf |
81 |
|
|
K 3000 m hinder
|
15:40 |
|
|
|
|
|
4 |
Emma Jansson |
91 |
|
|
K 100 m häck
|
17:50 |
|
|
|
|
|
1 |
Malin Skogström |
95 |
|
|
K 400 m häck
|
14:45 |
|
|
|
|
|
2 |
Sofia Johnsson |
94 |
|
|
K Höjd
|
17:15 |
|
|
|
|
|
3 |
Klara Rådbo |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
K Stav
|
16:45 |
|
|
|
|
|
1 |
Angelica Bengtsson |
93 |
|
|
|
|
|
|
|
K Längd
|
16:55 |
|
|
|
|
|
5 |
Amanda Hansson |
99 |
|
|
K Tresteg
|
14:30 |
|
|
|
|
|
4 |
Nicole Nyberg |
4 |
|
|
K Kula
|
17:55 |
|
|
|
|
|
2 |
Frida Åkerström |
90 |
|
|
K Diskus
|
16:00 |
|
|
|
|
|
1 |
Lydia Sundin |
94 |
|
|
K Slägga
|
14:15 |
|
|
|
|
|
6 |
Axelina Johansson |
0 |
|
|
K Spjut
|
17:45 |
|
|
|
|
|
5 |
Klara Rådbo |
1 |
|
|
K 4x100
|
19:05 |
|
|
|
|
|
1 |
Spårvägen |
|
|
|
2 |
Upsala |
|
|
|
3 |
Hässelby |
|
|
|
4 |
Ullevi |
|
|
|
5 |
Göta Karlstad |
|
|
|
6 |
Växjö |
|
|
|
Allmän startlista >>>