I morgon, fredag, går Lag-SM!

2018-07-05 | Marianne Fricke Stjernström

Idag går bussen mot Helsingborg. Det är på Hedens Idrottsplats i staden som tävlingen som sex herrlag och sex damlag ska slåss om vilka lag som är bäst sammanlagt i sjutton grenar.

De anställda tränarna har jobbat länge och intensivt med laguppställningen. Varje lag ska utse en deltagare i varje gren och ett stafettlag. Högst tre tävlande per lag får dubblera, dvs starta i två individuella grenar. Någon extra deltagare utom tävlan tillåtes inte. När någon blir förkyld och tvingas avstå, blir det konsekvenser som påminner om ett femtonspel med ommöbleringar av grenstartande för att klubben ska uppnå högsta möjliga poäng. 

Sent igår kväll såg uppställningen ut så här:

Gren                                Damer                                           Herrar

100m                               Jessica Östlund                             Olle Forslin

200m                               Jessica eller Farydah Inoussa     Grigorios Kyriakoudis

400m                               Lisa Duffy                                       Edom Abreham

800m                               Astrid Rosvall                                 Anton Persson

1500m                             Caroline Högardh                         Elmar Engholm

5000m                             Sanna Mustonen                           Emil Blomberg

100m häck                      Malin Skogström                           Fredrik Samuelsson                                

400m häck                      Sofia Johnsson                               Rickard Gunnarsson

3000 Hinder                   Emma Gustafsson                         Andreas Jansson

Längd                               Sara Kviberg                                  Fredrik Samuelsson

Höjd                                 Malin Skogström                           Jakob Sameulsson

Stav                                  Angelica Bengtsson                      Jakob Samuelsson

Tresteg                            Caroline Graveley                         Moteba Mbumba (fd Mohamed)

Kula                                  Amanda Lejros                             Gabriel Heen

Diskus                              Lydia Sundin                                  Simon Pettersson

Slägga                              Amanda Lejros                              Patrik Lindstedt

Spjut                                 Farydah Inoussa                           Kamil Kaminski

 

 

Tävlande herrlag är:                                           Tävlande damlag är:

• Spårvägens FK                                                    Hässelby SK

• Hässelby SK                                                        Ullevi FK

• IF Göta Karlstad                                                 IF Göta Karlstad

• Örgryte IS                                                            IFK Lidingö

• Mölndal AIK                                                        Spårvägens FK

• Ullevi FK                                                              Mölndals AIK

 

Poängräkning: Den som vinner en gren vinner 6 poäng för segern och sedan delas poängen ut fallande till 1 poäng för placering 6 i varje gren. Dvs vid match med 6 lag: 6-5-4-3-2-1 poäng i varje tävlingsgren.

Vid delad grenplacering delas poäng lika (dvs en delad andraplats ger 4½ poäng till båda lagen).

Tävlande utan giltigt resultat i en gren blir utan placering och ger därmed inte heller någon poäng.

 

Om två eller flera föreningar uppnår samma slutliga poängsumma i match, avgörs placeringen genom antal grensegrar, därnäst antal andraplaceringar osv.

Om lag ändå fortfarande är lika avgörs placeringen i stafetten.

 

Första grenstart – första start Kl 14:20. Sista start kl 19.20

 

Preliminärt tidsprogram: 

Tid                                      Löpning                               Hopp                                 Kast

14.20                                                                                                                M/K Slägga

14.25                                                                             M Stav

14.35                                                                           K Tresteg

14.45                                                                            M Höjd

14.50                                 K 400m häck

15.05                                 M 400m häck

15.20                                 M 100m

15.30                                 K 100m

15.45                                 K 3000m hinder               M Längd

16.05                                 M 3000m hinder                                                       M/K Diskus

16.20                                 M 200m

16.30                                 K 200m

16.45                                 K 800m

16.50                                                                            K Stav

16.55                                 M 800m

17.00                                                                            K Längd

17.05                                 K 5000m

17.20                                                                            K Höjd

17.30                                 M 5000m

17.50                                                                                                                    M/K Spjut

17.55                                 K 100m häck

18.00                                                                                                                     M/K Kula

18.10                                 M 110m häck                  M Tresteg

18.30                                 K 400m

18.40                                 M 400m

18.50                                 K 1500m

19.00                                 M 1500m

19.10                                 K 4x100m

19.20                                 M 4x100m


Ansvarig utgivare: Marianne Fricke Stjernström, E-mail: , Telefon: 08-739 97 06